Ofis Mobilyası

Ofis Mobilyası Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ofisin uzun yıllar boyunca ayrılmaz parçalarından bir tanesi olan ofis mobilyalarının seçiminde çoğu zaman tasarımı veya modern bir yapıda olması gibi durumlar ön planda olur. Bazen de işlevsel olmasına dikkat edilerek tasarımına gereken önem verilmez. Böyle olması her zaman bir parçasının eksik olması anlamına geleceğinden ofis mobilyası seçiminde dikkat edilmesi gerekenleri bilmek önemlidir.

Mobilyalarınızın tasarımından başlayan bu etmenler sağlıklı olmasına ve kalitesine kadar uzanan geniş faktörlerin tamamını kapsar. Ofisinize gelenlerin de kullanımında olacağını unutmamak önemlidir. Hem kullananlar hem de misafirler için olmasının yanında görsel olarak şirketle bağdaştırılacağı unutulmamalıdır. İyi olması için maliyet eksenli olmamak, bunun yerine önemli kriterlere odaklanmak daha doğru olacaktır.

Önce Sağlığınızla Uyumlu Olması

Mobilyaları seçerken sağlığınızla ne oranda uyumlu olduğuna önem vermek gerekir. Bunun anlamı ergonomik ürünler seçilmesidir. Ergonomik ve sağlığa zarar vermeyen, insan bedenine uyumlu, kullanıcıların istedikleri şekilde ayarlayabildikleri mobilya seçimleri en iyisidir.

Çalışma alanlarına alınacak herhangi bir ürün için ergonomik yani sağlıklı olmasından ödün vermek uzun vadede çalışanların veriminden vazgeçmek demektir. Sağlıklı ürünler olması tasarım veya renk tercihinde kısıtlı olmasına da neden olmayacağından rahatlıkla seçimler yapılabilir.

 Fonksiyonel Şekilde Olması

Önemli olan başka bir etmen ise seçeceğiniz ürün için fonksiyonel kelimesini karşılayıp karşılamamasıdır. Fonksiyonel tercihler genel anlamda şu tarz kolaylıklar sağlar:

  •  Konfor sunarken özelliğinden ödün vermez,
  •  Ergonomik tasarım ön plandadır,
  •  Kullanan kişilerin kendi ayarlamalarını yapmasına imkan tanır,
  •  Düzen ve çok amaçlı kullanım şansı verir,
  •  Birden fazla nedenle ve hareket halinde kullanılabilir.

Görüleceği üzere tek bir amaç için kullanım yerine farklı amaçlarla kullanım şansı elde edebilmek de önemlidir. Bu sayede birçok fazla ürünü almaktan kurtulmuş olursunuz.

Mesleğinize Paralel Seçimler

Mobilyalar ofisinizin çalışma amacına göre dizayn edilmelidir. Bu aşamada mesleğinizin de göz ardı edilmemesi gerekir. Mesleğinizle uyumlu olarak seçim yapılması kullanırken de kolaylık sağlar.

Tasarım veya çizim gerektiren bir mesleğiniz olduğunda geniş, çizim yapmanıza olanak tanıyan bir masa tercih etmez kaçınılmaz olur. Uzun toplantılar yapılacak bir konumda olmak ise toplantı salonunun ve kullanılacak malzemelerin daha özenli seçilmesi anlamına gelir.

Sağlamlığın Önemi

Her işletme faaliyetine asla ara vermeyeceğini düşünerek işe başlar. Bunun için maliyetlerin uzun vadede azaltılması adına sağlam mobilya seçimlerinde bulunmak gerekir. Uzun süre ve maliyeti az şekilde kullanılacak mobilyalar tamir, bakım veya değişim gibi olasılıkların da azalmasına neden olur.

Kullananların ağırlığını taşıma konusunda yetersiz ayak yapısına sahip bir koltuk sırf tasarımından dolayı tercih edilirse mutlaka sorun çıkaracaktır. Sağlam malzemeden olduğuna da emin olunmalıdır.

Misafirlerin Kullanımı

Sadece ofis çalışanlarının kullanmayacağı ve misafirlerinizin de olabileceği durumlar göz ardı edilmemelidir. Misafirlerin gelme olasılığı, kullanım amacı ve yoğunluğu göz önünde bulundurularak tercihlere şekil vermek gerekir.

Uzun süreli toplantıların yapıldığı ve misafir katılımlarının gerçekleştiği bir durumda bu durumu göz ardı etmek uygun seçimlerin olmasını engelleyebilir.

Şıklıktan Ödün Vermemek

Fonksiyonel veya ergonomik olması ilk duyulduğunda tasarımdan ödün vermek olarak algılanabilir. Bu durum ergonomi kavramının geçmişine bakıldığında ilk zamanlar bu şekilde iken artık tam tersi olduğu ortadadır. Şıklıktan ödün vermeden, ergonomik ve istediğiniz renk skalasında olabilir.

En iyisini seçmek için şıklıktan ödün vermek zorunda kalınmamalıdır. Tasarımın bir bütünlük içinde olması tercihlerinizde atlanmaması gereken bir konudur. Misafirleriniz kadar renklerin çalışanları da etkileyeceği unutulmadan uygun seçimler yapılmaya özen gösterilmelidir. Renklerin farklı etkileri olacağı bilimsel açıdan kanıtlanmış bir bilgidir.

Düzenin Oluşmasına Katkıda Bulunmak

Seçilen mobilyaların alan ve kullanım konusunda sorun çıkarmaması gerekir. Büyük alanlara oldukça küçük mobilyalar almak düzen ve görünüm yakalamak açısından sorun olur. Olması gerekenden büyük olması da bir başka sorundur. Düzenin oluşması için tercihlerin anlamlı, mimari açıdan kullanışa uygun ve kullanılacak alanlarla uyumlu olması gerekir. Aksi durumda farklı mobilyalar almak zorunda kalmak kaçınılmaz bir durum olur.

Ofisinizin düzenli, kullanımı keyif veren, tasarım açısından gerekli ve göze hoş gelen tasarımlarla donatılması daha önemlidir. Bu konuda gerekirse uzman destek alınması da önerilir. Alanın nasıl daha verimli kullanılacağı noktasında farklı bakış açılarına göre hareket etmek fayda sağlayabilir.

İLGİLİ YAZILAR