Ofis Mobilyası

Ofis Sandalyesi Nasıl Olmalı?

Çalışanların zamanının büyük bir çoğunluğunu geçirmek zorunda kaldıkları ofis sandalyesi, sık sık rahatsızlık durumları ortaya çıkabiliyor. Meslek hastalıklarının ortaya çıkmasında bile etkili olan ofis sandalyelerinin kullanımı ve taşıması gereken özellikler iyice araştırılarak tercih yapılması gerekmektedir.

Çalışanlara uygun olmayan ofis sandalyeleri zaman içinde ciddi şekilde rahatsızlık verdiği ve bazı hastalıklara neden olduğu biliniyor. En başta boyun, sırt, omuz ve bel ağrılarına neden olan sandalyelerin seçimlerinde bazı faktörlere dikkat etmek bile önleyici olabilir.

Uzmanlarında üzerine basarak oldukça önemli olduğunu söyledikleri gibi ofis sandalyesi seçiminin doğru yapılması, çalışan performansını artırma konusunda da oldukça önemli bir basamaktır. Bunun için ofis sandalyesi nasıl olmalı? sorusunun cevabını bazı faktörler ışığında cevaplandırmak mümkün oluyor.

Sandalyenin Yüksekliği Nasıl Olmalı?

İlk ve en önemli seçim faktörlerinden bir tanesi ofis sandalyesi yüksekliğidir. Ofis sandalyesi oturma yerinin kapladığı büyüklük ortalama 45-50 cm civarında olmalıdır. Otururken ayak tabanlarınız yere değeceğinden mesafe kontrolü ve sağlığa etkisi bu noktada da değerlendirilmelidir.

Bacak ve sandalye arasında bulunan mesafe parmaklarınızın bu alandan rahatça çıkabilmesine olanak tanıyacak şekilde olmalıdır. Parmaklarınızla denediğinizde rahatça geçemediğini gördüğünüzde oturma alanınızı bunu sağlayacak seviyeye kadar düşürmek gerekir. İdeal olan yükseklik ise 40-50 cm arasında bulunmalıdır.

Sandalye Oturma Yeri Derinliği Nasıl Olmalıdır?

Sırt ağrılarının genel olarak nedenini oluşturan faktörlerden bir tanesi ofis sandalyesi oturma yeri genişliğidir. Bu konuya dikkat ederek çalışanların sırt ve bel ağrısı çekmesinin önüne geçebilirsiniz. Dikkat edilmesi gereken bilgiler:

  • Belinizi tam yasladığınızda sandalye kenarı ve diziniz arasındaki mesafeyi ölçmelisiniz.
  • Bu ölçümde genişlik 5-7 cm arasında çıkmalıdır.
  • Aksi durumda bacağınızın arka kısmında bulunan sinirler bacaklarınızın uyuşmasına neden olur.
  • Bu mesafe olmadığında sandalyenin oturma derinliğini azaltmak amacıyla sırt ve sandalye arasına yastık koymalısınız.

Bu sayede gereken oturma derinliği sağlanmış olacağından uzun süreli kullandığınızda bile sorun oluşması düşük bir ihtimal olacaktır.

Sandalye Kol Destekleri Nasıl Olmalıdır?

Kollarınızın da bedensel sağlığınızı etkileyeceğini bilerek ölçümlere dikkat edilmesi gerekir. Sandalyenin kol destekleri hafif şekilde omuzlarınıza destek sağlayacak ölçüde olmalıdır.

Kolunuzu gövdenize yasladığınızda omurgalarınıza yani bedeninize paralel olması, kolunuzun ön kısmının ise ortalama 90 derece açı ile durur konumda bulunması gerekir. Bu sayede koltuk kolunuzu ve kolunuzun hareket alanını engellemeyecektir.

Sandalyenizin Ayakları Nasıl Olmalıdır?

Sandalyelerin bütün gün farklı ağırlıklar taşıdıkları göz önüne alındığında ayaklarının sağlam olması gerektiği de ortaya çıkar. Ayakların her yöne hareket etmeyi sağlayacak ve ağırlık konusunda taşıma sorunu oluşturmayacak sayıda ayağının olması önemlidir.

Bunu sağlamak için ideal olan ise 6 adet tekerleğinin olmasıdır. Genişlik ve tasarımına göre değişiklik göstermesine karşılık genelde en az 4 tane ayağı olan sandalyelerin seçilmesinin daha iyi olacağı yönünde görüşler vardır.

Sandalyenizin Tasarımı Nasıl Olmalıdır?

Seçimleriniz arasında rahatlık, konfor ve ergonomi kullanım süresi de baz alındığında daha çok ön planda olacaktır. Ama bu durum tasarımsal açıdan zorunlu tercihler yapmak zorunda olmak demek değildir. Sandalye tasarımlarına bakarak kendi anlayış ve renk arayışınıza uygun olup olmadığını değerlendirebilirsiniz.

Olması gereken sağlık özelliklerini taşıması ofisinize şıklıktan uzak sandalyeler almanızı zorunlu kılmaz. Bunun için alanları verimli değerlendirecek ve genel tasarımla uyum içinde olacak tasarımların olması tercihlere yön verebilir.

Sandalyenizin Ergonomik Olması Gerekir Mi?

Ergonomik yani insan sağlığına zarar vermeyecek şekilde seçimlerde bulunmak sandalyenin ergonomik olması ile sağlanabilir. Kullanan kişinin özellikleri ve genel insan anatomisine bağlı olarak yapılmış bir sandalye her zaman daha çok konfor anlamına gelir.

Bunun için ofis sandalyesi seçerken mutlaka ergonomik olmasına dikkat edilmelidir.

Sandalyenin Fiyat Aralığı Nasıl Olmalıdır?

Her şirket ofisine sandalye seçerken fiyatla alakalı değerlendirme yapmak ve bütçeye uygun hareket etmek zorunda kalır. Fiyat ve fayda ekseninde düşünerek uzun zaman boyunca sorunsuz kullanılacak bir tercihte bulunmak esas olandır. Ofis sandalyesi fiyatını düşük tutmak istenen kalite, sağlamlık ve ergonomi yapısına uygun olmak konusunda eksiklikler olmasına neden olur.

Uzun zaman geçirilen masanızın, sandalye ve bilgisayarınızın tercihlerinde maliyetten kaçınmaya çalışmak daha çok masrafa katlanmak zorunda kalmaktır. En başından gereken azami özelliklere uygun olan sandalyeye odaklanmak doğru olur.

İLGİLİ YAZILAR